Kosten

Wat kost AI-automatisering?

Een eerste proces automatiseren met kunstmatige intelligentie (AI) kost 2.500 tot 9.000 euro. Een assistent op uw eigen documenten 5.000 tot 15.000 euro. Een volledig traject met meerdere processen 15.000 tot 40.000 euro. Daarna betaalt u alleen hosting en het gebruik van het AI-model, 15 tot 80 euro per maand. Hieronder staat waar die bedragen vandaan komen en wanneer het loont.

Bijgewerkt op 3 september 2026

Het antwoord in het kort

AI-automatisering kost in Nederland tussen 2.500 en 50.000 euro, afhankelijk van hoeveel processen en systemen erbij betrokken zijn. Kant-en-klare tools kosten 30 tot 150 euro per maand maar doen alleen wat ze doen. Maatwerk van een bureau kost 2.500 tot 9.000 euro per proces. Het loont zodra een proces twee tot vier uur handwerk per week kost.

De prijzen op een rij

Soort werkPrijsDoorlooptijd
Eén proces met vaste regels (geen AI nodig)2.500 tot 6.000 euro2 tot 3 weken
Eén proces met AI (mail, documenten, aanvragen)4.000 tot 9.000 euro3 tot 4 weken
Assistent op uw eigen documenten5.000 tot 15.000 euro3 tot 6 weken
Koppeling tussen twee systemen2.500 tot 6.000 euro2 tot 4 weken
Volledig traject, meerdere processen en koppelingen15.000 tot 40.000 euro2 tot 4 maanden
Webapplicatie op maat8.000 tot 35.000 euro6 tot 10 weken
Hosting en modelgebruik15 tot 80 euro per maanddoorlopend
Onderhoud (als u dat wilt)10 tot 15 procent van de bouwsom per jaardoorlopend

Prijzen van Ovolum, september 2026, exclusief btw. Vaste bedragen, vooraf op papier.

Waar het geld in zit

Niet in de AI zelf. Het AI-model kost een paar tientjes per maand. Het geld zit in het bouwen van het proces eromheen: begrijpen wat er binnenkomt, bepalen wat de software zelf mag doen en wat naar een mens moet, koppelen aan uw systemen, testen met echte gegevens, en twee weken meelopen voordat het zelfstandig draait.

Daarom is een tweede proces vaak goedkoper dan het eerste: de koppelingen en de basis staan al.

Drie manieren om het te doen, met hun kosten

  • Kant-en-klare tool (bijvoorbeeld een chatbot-abonnement of een AI-functie in uw mailprogramma): 30 tot 150 euro per maand. Snel, maar het doet alleen wat de tool doet, en uw gegevens staan bij de leverancier.
  • Koppelplatform (Zapier, Make, n8n) door een bureau ingericht: 500 tot 2.500 euro inrichten plus 30 tot 150 euro per maand, oplopend per handeling. Goed om te proberen, duur zodra het goed loopt.
  • Eigen code op eigen hosting (Ovolum): 2.500 tot 9.000 euro per proces, daarna 15 tot 80 euro per maand. Van u, bij u, en overdraagbaar.

Bureaus in Nederland rekenen voor maatwerk tussen 2.500 en 50.000 euro. Ovolum zit in dat veld aan de kant van vaste prijzen per afgebakend proces.

Wanneer het loont: de rekensom

Neem het aantal uren per week dat een proces nu kost, keer 48 weken, keer het uurloon inclusief werkgeverskosten (voor een administratief medewerker meestal 35 tot 45 euro). Kost een proces 3 uur per week, dan is dat 144 uur per jaar, ongeveer 5.800 euro. Een automatisering van 5.000 euro is dan binnen een jaar terugverdiend; daarna is het elk jaar winst.

Kost een proces een half uur per week, dan is de som 960 euro per jaar. Dan raden wij het af, tenzij de fouten die nu worden gemaakt meer kosten dan de uren.

Een benchmark van het Amerikaanse onderzoeksbureau APQC: een factuur handmatig verwerken kost 12 tot 15 euro, geautomatiseerd 2 tot 3 euro.

Wat u niet betaalt

Geen uren die oplopen: het bedrag staat vooraf vast. Geen abonnement op een tussenplatform. Geen kosten per handeling. Geen afhankelijkheid: de code is van u en vastgelegd. En geen traject dat wij niet zelf zouden doen; kost een proces te weinig tijd om terug te verdienen, dan zeggen wij dat vooraf.

Veelgestelde vragen

Wat kost een AI-chatbot voor mijn bedrijf?

Een assistent die antwoord geeft uit uw eigen documenten kost bij Ovolum 5.000 tot 15.000 euro, plus 15 tot 80 euro per maand voor hosting en modelgebruik. Een kant-en-klaar chatbot-abonnement kost 30 tot 150 euro per maand maar kent uw documenten niet.

Zijn er subsidies?

Voor technisch nieuw ontwikkelwerk bestaat de WBSO (een korting op loonkosten voor ontwikkeling), voor scholing van medewerkers de SLIM-regeling. Of uw project ervoor in aanmerking komt, hangt van de inhoud af; wij kijken graag mee.

Kan ik klein beginnen?

Ja, dat raden wij aan. Eén proces, 2.500 tot 9.000 euro, in twee tot vier weken. Bevalt het, dan komt het volgende.

Wat kost het per maand daarna?

Hosting en gebruik van het AI-model: 15 tot 80 euro per maand. Onderhoud door Ovolum is niet verplicht; kiest u ervoor, dan is dat 10 tot 15 procent van de bouwsom per jaar.

Verder lezen

Vrijblijvend advies

Zal Ovolum vrijblijvend even meekijken met uw website?

Stel uw vraag — u ontvangt binnen één werkdag een persoonlijk, schriftelijk antwoord. Kosteloos en met volle aandacht.

Antwoord binnen één werkdag

Wilt u de rekensom voor uw eigen proces?